The Outstanding TA Award recognizes Teaching Assistants who have made distinguished contributions to Syracuse University by demonstrating excellence in significant instructional capacities, such as classroom teaching, laboratory or studio instruction, leading recitation or discussion sections, or assisting senior faculty members with high-enrollment courses. TAs are nominated by their departments and must present a teaching portfolio for review by a university-wide faculty selection committee.

Congratulations to the 2018 Outstanding TAs!

 

  • Briana Desiree Alfaro, Public Health, Food Studies and Nutrition
  • Whitney Helen Baillie, Political Science
  • Camilla Josephine Bell, Cultural Foundations of Education
  • Kiah Elizabeth Bennett, Communication and Rhetorical Studies
  • Michael Branch, Sociology
  • Elizabeth Ann Bryson, Art and Music Histories
  • Maxwell¬† Cassity, English
  • Gaye Defne Ceyhan, Science Education
  • Zheng Dong, Civil and Environmental Engineering
  • Ryan Disney Patrick Dunk, Biology
  • Valentin Duquet, Languages, Literatures, and Linguistics
  • Gianpietro Jose Elias Revolledo, Exercise Science
  • Stephen Dana Farnham, Mathematics
  • Diana Fidaoui, Teaching and Leadership
  • David Forteguerre, Languages, Literatures, and Linguistics
  • Nikki Fortier, Philosophy
  • Terese Virginia Gagnon, Anthropology
  • Joash Mochogi Geteregechi, Mathematics Education
  • Emily R Grenz, Languages, Literatures, and Linguistics
  • Ariane Vani Kannan, Writing Studies, Rhetoric, and Composition
  • Seunghui Samanta Lee, Social Science
  • Davor Mondom, History
  • Oreoluwa Olaniyan, Communication and Rhetorical Studies
  • Raza Habib Raja, Political Science
  • Rikki Hope Sargent, Psychology
  • Kelly Marie Schmid, Biology
  • Nafiseh Shahbazi Majd, Civil and Environmental Engineering
  • Sheila Marie Shahidzadeh, Biology
  • Hamed Shirmohammadi, Philosophy
  • Iuliia Shybalkina, Public Administration
  • Tyler Alan Smart, Writing Studies, Rhetoric, and Composition
  • Jared P. Van Ramshorst, Geography
  • Christopher Kurt Waters, Anthropology
  • Ying Zhang Human, Development and Family Science

Past Winners